O jednostce

Jednostka Strzelecka 4051 Włocławek imienia generała broni Władysława Andersa jest jedną z sześciu Organizacji Proobonnych (zgodnie z definicją zawartą ustawie o obronie Ojczyzny) działających na terytorium Rzeczpospolitej dodatkowo posiadającą własną broń do celów szkoleniowych.

Stowarzyszenie zarejestrowane jest Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem: 0000505384, a swoją działalność rozpoczęło 10 stycznia 2013 roku w strukturach Związku Strzeleckiego „Strzelec” Organizacji Społeczno-Wychowawczej, a rok później bo już 8 kwietnia 2014 roku uzyskało samodzielność jako własne stowarzyszenie i od tamtej pory realizuje swoje działania niezależnie od działalności Związków Strzeleckich naszym kraju. 12 lutego 2015 roku, statut Jednostki został skonsultowany z Ministrem Obrony Narodowej co umożliwiło nam nawiązanie bliskiej współpracy z resortem obrony narodowej.

W 2017 roku nasza organizacja przeszła certyfikację Ministerstwa Obrony Narodowej uzyskując „PASZPORT do współpracy z jednostkami wojskowymi na terenie całego kraju”, a w 2021 roku jako jedna z pierwszych organizacji w kraju podpisaliśmy z Ministrem Obrony Narodowej „Partnerską Umowę Proobonną”, która po wejściu w życie ustawy o obronie Ojczyzny uczyniła nas w pełni prawną Organizacją Proobronną.

Co istotne nasze stowarzyszenie niemalże od samego początku realizuje swoją działalność proobronną szkoląc swoich adeptów i umożliwiając im podjęcie zawodowej służby wojskowej, służby w policji czy też straży pożarnej. Tylko teraz w naszych szeregach są strzelcy, którzy rozpoczynali przygodę z wojskowością we włocławskiej jednostce a kończą jako oficerowie, uczniowie prestiżowych szkół wojskowych takich jak Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, Akademia Wojsk Lądowych, Wojskowa Akademia Techniczna, bądź rozpoczynają swoją służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej na terenie całego kraju, gdzie szkolą się i nabierają nowych doświadczeń.

Dzięki wieloletniej współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, nasi członkowie mają możliwości w doskonaleniu siebie i swoich umiejętności. Organizowane są specjalistyczne kursy takie jak: kurs skoczka spadochronowego, kurs płetwonurka, kursy wspinaczkowe, kursy medyczne, kurs SERE oraz różnego rodzaju kursy strzeleckie. My jako jedyna jednostka posiadająca swoją własną broń, przeprowadzamy kursy strzeleckie z różnego rodzaju kalibrów broni.

Mamy świetnie wyposażone zaplecze treningowe w tym 24 sztuki broni palnej takie jak nowoczesne karabinki polskiej produkcji MSBS GROT, słynne na całym świece karabinki AK, karabinek AR oraz wiele rodzajów pistoletów. Co roku strzelamy po kilkadziesiąt tysięcy sztuk amunicji. Ogromnym naszym sukcesem jest to, że od wielu lat zajmujemy 1 miejsce na listach rankingowych Ministerstwa Obrony Narodowej, które oceniają poszczególne organizacje. Nasze stowarzyszenie ciągle prężnie się rozwija i nigdy nie spoczywa na laurach, cały czas wkładamy w to ogrom naszej pracy co daje korzystne efekty.


Adres: ul. Kaliska 108, 87-800 Włocławek (w budynku Zespołu Szkół nr 4)
KRS: 0000505384,
NIP: 8883119665
REGON: 341562171
Nr. konta bankowego: mBank: 41 1140 2004 0000 3302 7509 8850